Gospodarka USA może zmierzać w kierunku recesji, ostrzega ekonomista: „100% szans” na globalne spowolnienie

ten Gospodarka amerykańska W przyszłym roku może dojść do recesji, ponieważ utrzymująca się wysoka inflacja i coraz większe zaostrzenie polityki Fed mają negatywny wpływ na wzrost.

Greg Dako, główny ekonomista EY-Parthenon, ostrzegł w nowej notatce analityka, że ​​szanse na spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku wynoszą od 35% do 40%.

Istnieje większe ryzyko globalnego spowolnienia.

„Recesja w Stanach Zjednoczonych jest mało prawdopodobna w najbliższym czasie, ale pojawia się wiele niepewności” – napisał Dako. „Chociaż oceniam, że prawdopodobieństwo recesji w USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy wynosi około 35-40%, prawdopodobieństwo spowolnienia fizycznego wzrostu globalnego jest bliskie 100% w ciągu najbliższych sześciu miesięcy”.

Brak możliwości recesji jest „fałszem”, poprzednie ostrzeżenia ekonomiczne Białego Domu

Podczas gdy gospodarka USA w międzyczasie pozostaje silna, napisał, „zaczynają się pojawiać pęknięcia w fundamencie”. Napompowane niebo wysokie, stopy procentowe i spowolnienie na rynku finansowym Wydatki konsumentów prawdopodobnie będą ciążyć w nadchodzących miesiącach. Wydatki konsumenckie stanowią około dwóch trzecich PKB i są najszerszą miarą towarów i usług produkowanych w kraju.

Mężczyzna robi zakupy w sklepie spożywczym Safeway w Annapolis w stanie Maryland, 16 maja 2022 r. (Jim Watson/AFP przez Getty Images/Getty Images)

„Ponieważ Rezerwa Federalna z coraz większą determinacją zaostrza politykę monetarną, a światowe perspektywy gospodarcze stają się coraz bardziej ponure, gospodarka USA stanie się bardziej podatna na dekoniunkturę w nadchodzących miesiącach” – napisał Dako.

Wzrost gospodarczy w USA już zwalnia. Biuro Statystyki Pracy Na początku tego miesiąca informowałem, że PKB niespodziewanie skurczył się w pierwszym kwartale roku, co oznacza najgorsze wyniki od wiosny 2020 r., kiedy gospodarka wciąż znajdowała się w środku recesji wywołanej koronawirusem.

READ  EKSKLUZYWNIE: chińskie rafinerie państwowe unikają nowych rosyjskich transakcji naftowych, czajniki latają pod radarem

Popyt na podróże lotnicze może wzrosnąć pomimo wzrostu cen: raport

Ta analiza pojawia się w kontekście rosnących obaw na Wall Street, że Nakarm to Gospodarka może zostać wciągnięta w recesję, ponieważ stara się okiełznać inflację, która w kwietniu wzrosła o 8,3%, blisko 40-letniego maksimum. Bank of America, a także Fannie Mae i Deutsche Bank należą do firm z Wall Street, które spodziewają się spowolnienia w ciągu najbliższych dwóch lat, wraz z byłym prezesem Rezerwy Federalnej Benem Bernanke.

Rezerwa Federalna

Mężczyzna w masce przechodzi przed budynkiem Rezerwy Federalnej USA w Waszyngtonie, 29 kwietnia 2020 r. (Xinhua/Liu Jie przez Getty Images/Getty Images)

powiedział główny ekonomista RSM Joe Brusolas, który kwestionował, czy bank centralny byłby w stanie osiągnąć miękkie lądowanie.

Decydenci polityczni podnieśli referencyjną stopę procentową o 50 punktów bazowych na początku tego miesiąca po raz pierwszy od dwóch dekad i wskazali, że na nadchodzących spotkaniach czeka nas więcej podobnych podwyżek, ponieważ będą ścigać się, aby dogonić inflację.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, tak, zeznaje przed Senacką Komisją Bankową na Kapitolu. (AP Photo/Susan Walsh, Pool, File/AP Newsroom)

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell Przyznał, że może być jakiś „ból związany z” obniżeniem inflacji i ograniczeniem popytu, ale sprzeciwił się idei nadchodzącej recesji, uznając rynek pracy i wysokie wydatki konsumentów za jasne punkty w gospodarce. Ostrzegł jednak, że miękkie lądowanie nie jest gwarantowane.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ WIĘCEJ O FOX BUSINESS

„To będzie ciężka praca, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy stało się jeszcze trudniejsze z powodu globalnych wydarzeń” – powiedział Powell w środę podczas wydarzenia na żywo w Wall Street Journal, odnosząc się do wojny na Ukrainie i blokady COVID w Chiny.

Dodał jednak: „Istnieje wiele rozsądnych sposobów uzyskania miękkiego lub miękkiego lądowania. Naszym zadaniem nie jest blokowanie szans, ale raczej próba spowodowania tego”.

READ  Inflacja rośnie w najszybszym tempie od 40 lat, napędzana przez rekordowe ceny gazu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.