Kanclerz Wielkiej Brytanii Kwasi Quarting wycofuje się z obniżenia stawki podatku o 45%

LONDYN – Nowy rząd brytyjski powiedział „dostaliśmy to”, ponieważ porzucił plany zniesienia najwyższej stawki podatku dochodowego, kluczowej części jego kluczowej polityki gospodarczej, która przestraszyła rynki i wypędziła Brytyjczyków. Funt do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego.

W poniedziałek premier Liz Truss powiedziała w wielkiej transformacji Propozycja zniesienia 45-procentowej stawki dla osób zarabiających więcej niż 150 000 funtów (168 000 dolarów) stała się „rozpraszaczem”.

W reakcji na wiadomość o odwróceniu kursu funt odbił się w poniedziałek rano w stosunku do dolara amerykańskiego, wracając do stanu sprzed rządowego programu podatkowego i pożyczkowego, który spowodował jego spadek.

Po obniżkach podatków funt spadł do rekordowego poziomu w stosunku do dolara

Ale ten odwrót jest poważnym ciosem w autorytet młodego rządu Truss, który sprawuje władzę od niespełna miesiąca.

To sprawia, że ​​rząd jest znacznie słaby i ujawnia brak poparcia dla Truss ze strony posłów jej konserwatywnej partii w parlamencie, powiedział Mojtaba Rahman, analityk z Eurasia Group. W krótkiej notatce powiedział, że jej krytycy „teraz przeklinali słabość”.

Partia Konserwatywna miała nadzieję, że nowy premier na ich dorocznej konferencji w tym tygodniu pomoże przetrwać wiele skandali byłego premiera Borisa Johnsona i zacznie budzić zaufanie wśród wyborców.

Ale pierwszy duży ruch polityczny rządu Truss – ogłoszenie planu rozwoju gospodarki poprzez oferowanie dużych obniżek podatków przede wszystkim bogatym – wywołał inny rodzaj chaosu.

Inwestorzy obawiają się, że obniżki podatków i związane z nimi pożyczki zwiększą inflację, powodując dumping funta i obligacji rządowych. W bardzo nietypowym ruchu Interwencja Banku Anglii W zeszłym tygodniu odłożyć rewolucję na rynkach finansowych.

Popularność Partii Konserwatywnej również spadła. W jednym z niesamowitych sondaży YouGov konserwatyści pozostają w tyle 33 punkty Za opozycyjną Partią Pracy kryje się luka niewidziana od lat 90. XX wieku. a oddzielna ankietaOpublikowana w poniedziałek przez Savanta Comres Partia Pracy miała 25-punktową przewagę nad konserwatystami.

READ  Ukraina wzywa świat do „pokazania siły” po bombardowaniu w pobliżu elektrowni jądrowej

Niektórzy konserwatywni politycy oskarżyli przywódców swoich partii o głuchotę w obliczu kryzysu związanego z życiem.

„Nie mogę poprzeć uchylenia 45-pensowego podatku, gdy pielęgniarki mają problemy z opłaceniem rachunków” ćwierkanie Konserwatywna ustawodawca Maria Caulfield, która w poprzednim rządzie pełniła funkcję sekretarza stanu ds. zdrowia. Michael Gove, starszy konserwatysta, powiedział, że niefinansowane obniżki podatków „nie są konserwatywne”.

Jednak w niedzielny poranek Truss broniła planów gospodarczych, mówiąc, że jest zobowiązana do obniżek podatków. W komentarzach skierowanych do dziennikarzy zeszłej nocy oczekiwano, że Kwasi Quarting, nowy minister finansów lub minister finansów, będzie bronił obniżek podatków w swoim przemówieniu na konferencji Partii Konserwatywnej w poniedziałek.

Zamiast tego w poniedziałek rano Karting powiedział w oświadczeniu: „Zrozumieliśmy to i wysłuchaliśmy tego”.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym na konferencji partyjnej w Birmingham przyznał, że jego plany gospodarcze spowodowały „trochę wielkiego zamieszania”. Powiedział jednak, że będzie forsował plany rozwoju gospodarki i dodał, że rząd „wkrótce” opublikuje swoje plany finansowe.

Rezygnacja z najwyższej stawki podatkowej wynoszącej zaledwie 2 miliardy funtów (2,2 miliarda dolarów) z 45 miliardów funtów (50,3 miliarda dolarów) obiecanych przez rząd obniżek, ale był to zdecydowanie najbardziej kontrowersyjny środek.

Plan jako całość odzwierciedla ugruntowane poglądy Quartinga, historyka gospodarki, który pracował dla banków inwestycyjnych i funduszy hedgingowych. pismo „Britannia RozwiązanaTwierdzi, że Wielka Brytania stała się „rozdętym krajem” z „wysokimi podatkami” i „nadmiernymi regulacjami” i że tylko wolny rynek i libertariańskie stanowisko mogłyby wstrząsnąć krajem i doprowadzić do silnego wzrostu gospodarczego.

READ  Meloni zostanie premierem podczas głosowania Włochów

Kwasi Quarting i ideologia stojąca za upadkiem brytyjskiego funta

Analitycy powiedzieli, że rząd Truss ma nadzieję, że radykalne pomysły Quartinga pomogą zmienić kierunek partii, która ma wygodną 75-osobową większość w parlamencie, ale przez cały rok pozostaje w tyle w sondażach. Chodziło o to, aby mieć wielkie cele i, miejmy nadzieję, zebrać nagrody przed kolejnymi wyborami powszechnymi, które powinny odbyć się najpóźniej do stycznia 2025 roku.

„Zrobienie tego w sposób szokujący i pełen podziwu doprowadziło do krystalizacji oporu” – powiedział Jonathan Portes, profesor ekonomii i polityki publicznej w King’s College London. Powiedział, że jednym z błędów, jakie popełnił rząd, było nie uzyskanie niezależnej oceny od Urzędu Odpowiedzialności Budżetowej (OBR), organu nadzoru finansowego.

„Wadą tej strategii jest to, że ludzie na rynkach finansowych nie są głupi” – powiedział. „Tak więc, jeśli powiesz do Biura Spraw Budżetowych: »Nie podawaj nam prognoz, ponieważ możesz pokazać, że nasze liczby się nie kumulują«, wtedy oczywiście rynki dojdą do wniosku, że ich liczby się nie kumulują, czyniąc rzeczy o wiele gorsze, niż nawet jeśli prognozy są złe. Ten poziom głupoty. Szczerze mówiąc, trudno to wytłumaczyć.

Plany musiałyby również zostać przyjęte przez Parlament, a niektórzy komentatorzy mieli wątpliwości, czy uda im się je zrealizować.

Zapytany przez BBC, czy zrezygnował z części planu z powodu braku poparcia parlamentu, Quarting powiedział, że nie chodziło o „głosowanie w Izbie Gmin”, ale o „słuchanie ludzi, słuchanie wyborców, którzy wyrazili bardzo silne opinie na ten temat.” polecenie.”

W wywiadach Kwarteng powiedział, że nie rozważał rezygnacji – choć ponosi dużą winę. W niedzielę Truss powiedział BBC, że pomysł Quartinga polegał na pozbyciu się najwyższej stawki podatku dochodowego i że nie poinformował o tym całego gabinetu.

READ  Facebook i Twitter zabijają kampanię wpływu na Ukrainę

Truss przemówi również na konwencji partyjnej w tym tygodniu. Ma przemawiać w środę rano, prawdopodobnie dlatego, że będzie starała się udobruchać tych, którzy byli źli na działania jej rządu na początku jej urzędowania.

Analityk Rahman powiedział, że mogą pojawić się nowe wstrząsy w związku z planami podniesienia limitu premii dla bankierów i bardzo realna możliwość ostrych cięć wydatków niezbędnych do radzenia sobie z ogromną utratą dochodów i obietnicą pomocy w rachunkach za energię.

Abdul Rahman powiedział, że chaos ostatnich 10 dni wzmocni głosy tych, którzy wzywają do zmiany zasad przywództwa Partii Konserwatywnej, tak aby prawodawcy, a nie 160 000 członków oddolnych, podjęli ostateczną decyzję o tym, kto zostanie liderem.

Truss został premierem po uzyskaniu poparcia Członkowie Partii Konserwatywnej w całym kraju, podczas gdy większość prawodawców poparła jej rywala Rishi Sunak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *