Rosja uderza w ukraiński port Morza Czarnego pomimo umowy zbożowej

Kijów, Ukraina (AP) – Rosyjskie rakiety uderzyły w ukraiński port Odessa nad Morzem Czarnym zaledwie kilka godzin po podpisaniu umów przez Moskwę i Kijów. umożliwienie wznowienia wywozu zboża stamtąd. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy potępiło sobotnie naloty jako „plucie w twarz” Turcji i Organizacji Narodów Zjednoczonych, która pośredniczyła w zawieraniu umów.

Południowe Dowództwo Armii Ukraińskiej poinformowało, że dwa rosyjskie pociski Kalibr uderzyły w infrastrukturę portu, podczas gdy ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła kolejne dwa. Gubernator obwodu odeskiego Maksym Marczenko powiedział, że w ataku ucierpiała bliżej nieokreślona liczba osób.

Rzeczniczka dowództwa Natalia Homenyuk powiedziała, że ​​magazyny zbożowe w Odessie nie były celem ataków. Jednak minister obrony Turcji powiedział, że rozmawiał z władzami ukraińskimi, że pocisk uderzył w silos zbożowy, a inny wylądował w pobliżu, ale nie wpłynął na załadunek w dokach w Odessie.

„Rosja zajęła mniej niż 24 godziny atak rakietowy na port w Odessie, łamiąc swoje obietnice i podważając zobowiązania wobec ONZ i Turcji wynikające z porozumienia stambulskiego” – powiedział rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko. „W przypadku niespełnienia Rosja będzie ponosiła pełną odpowiedzialność za światowy kryzys żywnościowy”.

„Najeźdźcy nie mogą już nikogo oszukiwać” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.

Nikolenko określił uderzenie rakietowe w 150. dzień wojny rosyjskiej na Ukrainie jako „plucie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w twarz sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, którzy dołożyli wszelkich starań, aby osiągnąć porozumienie. „

Biuro Guterresa powiedziało, że szef ONZ „jednoznacznie potępia” strajki.

„Wczoraj wszystkie strony wyraźnie zobowiązały się na arenie światowej do zapewnienia bezpiecznego transportu ukraińskiego zboża i powiązanych produktów na rynki światowe” – czytamy w oświadczeniu Guterresa. „Te produkty są pilnie potrzebne, aby poradzić sobie z globalnym kryzysem żywnościowym i złagodzić cierpienia milionów ludzi”.

READ  Biden przybywa do Korei Południowej z pierwszym przystankiem w Samsung

Nie było jasne, jak rosyjskie naloty w sobotę wpłyną na plan wznowienia transportu ukraińskiego zboża drogą morską bezpiecznymi szlakami z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym: Odessy, Czernomorska i Jużnyj. Ukraina i Rosja podpisały w piątek identyczne porozumienia z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Turcją w Stambule, aby wesprzeć plan, który Guterres nazwał „latarnią nadziei” dla świata, w którym ceny żywności gwałtownie rosną.

miniatura wideo na youtube

Układy te miały na celu utorowanie drogi dla transportu milionów ton ukraińskiego zboża i części rosyjskiego eksportu zboża i nawozów, które zostały utrudnione przez wojnę. Ukraina jest jednym z największych na świecie eksporterów pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego, ale rosyjska inwazja i morska blokada jej portów wstrzymały dostawy.

Dokumenty uzyskane przez Associated Press pokazały, że umowy wzywały do ​​utworzenia wspólnego centrum koordynacyjnego ONZ w Stambule, w którym urzędnicy z Ukrainy, Rosji i Turcji nadzorowaliby harmonogramy i inspekcje statków towarowych.

Zełenski opisał wcześniej porozumienia jako „możliwość zapobieżenia globalnej katastrofie – głodowi, który może doprowadzić do chaosu politycznego w wielu krajach świata, szczególnie w krajach, które nam pomagają”.

Szef biura Zełenskiego, Andriej Jermak, powiedział na Twitterze, że strajk w Odessie, który nastąpił wkrótce po zatwierdzeniu umowy czarnomorskiej, ilustruje „rosyjski rozłam dyplomatyczny”.

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink potępiła atak na port w Odessie jako „oburzający”.

„Kreml nadal uzbraja żywność” – napisała na Twitterze. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że atak podważa wiarygodność rosyjskiego zaangażowania w umowę i podważa pracę Organizacji Narodów Zjednoczonych, Turcji i Ukrainy.

„Rosja ponosi odpowiedzialność za pogłębienie światowego kryzysu żywnościowego i musi powstrzymać swoją agresję i w pełni wdrożyć porozumienie, na które się zgodziła” – powiedział.

Rosja również wystrzeliła w sobotę salwę pocisków na lotnisko i obiekt kolejowy w środkowej Ukrainie, zabijając co najmniej trzy osoby, podczas gdy siły ukraińskie rozpoczęły ataki rakietowe na przeprawy przez rzekę w południowym regionie okupowanym przez Rosję.

READ  Pekin testuje 20 milionów koronawirusów, aby uniknąć nieszczęścia związanego z blokadą Szanghaju

Ataki na kluczową infrastrukturę były kolejnymi próbami zwaśnionych stron, aby odwrócić szalę zaciętego konfliktu na ich korzyść.

W obwodzie kirowohradzkim na środkowej Ukrainie 13 rosyjskich pocisków uderzyło w bazę lotniczą i obiekt kolejowy. Gubernator Andrei Rajkovich powiedział, że co najmniej jeden żołnierz i dwóch strażników zginęło, a 16 zostało rannych podczas strajków w pobliżu miasta Kirowohrad.

W południowym regionie Chersoniu, zdobytym przez siły rosyjskie na początku inwazji, siły ukraińskie przygotowujące się do ewentualnego kontrataku wystrzeliły pociski na przeprawy przez Dniepr, próbując zakłócić rosyjskie linie zaopatrzeniowe. Jednak siły rosyjskie w dużej mierze utrzymały swoje terytorium w regionie Chersoniu na północ od Krymu, który Rosja zaanektowała w 2014 roku.

Iwan Fiodorow, burmistrz Melitopola, który znajduje się obecnie pod Rosją, powiedział, że w regionie Zaporoża siły rosyjskie blokują 1200 pojazdów przewożących ludzi uciekających z tego obszaru, a cztery osoby zginęły po kilkudniowym utknięciu tam w wysokich temperaturach. kontrola.

W głównym portowym mieście Mikołajów, burmistrz Ołeksandr Senkiewicz powiedział, że dwie osoby zostały ranne, gdy rosyjskie pociski uderzyły w budynek mieszkalny.

Walki szalały również nieubłaganie w Donbasie, przemysłowym sercu Ukrainy, gdy siły rosyjskie próbowały osiągnąć nowe zdobycze w obliczu ostrego oporu ukraińskiego..

Na początku tego tygodnia Ukraina zbombardowała Most Antonewski na rzece Dniepr za pomocą dostarczonego przez USA systemu rakiet artyleryjskich o wysokiej mobilności.powiedział Kirill Strimosov, zastępca szefa mianowanej przez Rosję administracji regionalnej w Chersoniu.

Strimosov powiedział rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS, że jedyna inna przeprawa przez Dniepr, zapora elektrowni wodnej Kachowka, również została zaatakowana przez pociski wystrzelone z broni dostarczonej przez Waszyngton, ale nie została uszkodzona.

HIMARS, który może wystrzeliwać kierowane przez GPS pociski na cele 80 km (50 mil), poza zasięgiem większości rosyjskich systemów artyleryjskich, znacznie zwiększył możliwości uderzeniowe Ukrainy.

READ  Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Ponadto siły ukraińskie zbombardowały most samochodowy na rzece Inhulet we wsi Dariwka, powiedział Strimosov Tassowi. Powiedział, że most, który znajduje się na wschód od stolicy regionu Chersoniu, doznał siedmiu obrażeń, ale pozostał otwarty. Strimosov powiedział, że w przeciwieństwie do Mostu Antonewskiego, Mały Most w Dariwce nie ma żadnej wartości strategicznej.

Od kwietnia Kreml koncentruje się na przejęciu Donbasu, w większości rosyjskojęzycznego regionu, w którym promoskiewscy separatyści ogłosili niepodległość.

Ale rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził w tym tygodniu, że Moskwa planuje zachować kontrolę nad innymi obszarami Ukrainy, które jej siły okupowały podczas wojny.

___

Śledź relację Associated Press o wojnie rosyjsko-ukraińskiej na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.