Saudyjski minister energetyki mówi, że Arabia Saudyjska jest „dojrzałymi młodymi ludźmi” w spór z USA

  • Ograniczenie produkcji ropy przez OPEC+ doprowadziło do kłótni amerykańsko-saudyjskiej
  • Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone są „nieugiętymi sojusznikami” – minister
  • Frekwencja Big Wall Street na wiodącym saudyjskim szczycie inwestycyjnym

RIYADH (Reuters) – saudyjski minister energii, książę Abdulaziz bin Salman, powiedział we wtorek, że Arabia Saudyjska postanowiła być „dojrzałym człowiekiem” w sporze ze Stanami Zjednoczonymi o dostawy ropy.

Podjęta w tym miesiącu przez Arabię ​​Saudyjską decyzja OPEC+ o obniżeniu celów wydobycia ropy wywołała wojnę na słowa między Białym Domem a Rijadem przed forum Królestwa Inwestycji Przyszłości (FII), które przyciągnęło czołowych amerykańskich dyrektorów korporacji.

Stosunki między dwoma tradycyjnymi sojusznikami zostały już napięte przez stanowisko administracji Joe Bidena w sprawie zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego w 2018 r. i wojny w Jemenie, a także rosnące więzi Rijadu z Chinami i Rosją.

Zapytany na Forum FII, w jaki sposób można przywrócić stosunki energetyczne ze Stanami Zjednoczonymi po cięciach i terminie 5 grudnia na ustalenie oczekiwanego pułapu cen rosyjskiej ropy, saudyjski minister energetyki powiedział: „Myślę, że ponieważ Arabia Saudyjska Arabia zdecydowała się dojrzeć i pozwolić kostce upaść.””.

„Wciąż słyszymy, że jesteś „z nami lub przeciwko nam”, więc czy jest miejsce na „jesteśmy z mieszkańcami Arabii Saudyjskiej”?”

Saudyjski minister inwestycji Khalid al-Falih powiedział wcześniej, że Rijad i Waszyngton przezwyciężą swój „nieuzasadniony” spór, podkreślając wieloletnie relacje między firmami i instytucjami.

„Jeśli spojrzysz na relacje ze stroną ludową, stroną instytucjonalną, systemem edukacji, spojrzysz na współpracę naszych instytucji, jesteśmy bardzo blisko i skończymy z ostatnim nieporozumieniem, które moim zdaniem było nieuzasadnione” powiedział.

Zauważając, że Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone są na dłuższą metę „silnymi sojusznikami”, podkreślił, że królestwo jest „bardzo silne” z partnerami azjatyckimi, w tym z Chinami, które są największym importerem saudyjskich węglowodorów.

Obniżka OPEC+ wzbudziła w Waszyngtonie obawy o możliwość wyższych cen benzyny przed wyborami w USA w listopadzie, ponieważ Demokraci próbują zachować kontrolę nad Izbą i Senatem.

READ  Ukraina twierdzi, że Rosja uwolniła 215 Ukraińców przetrzymywanych po bitwie pod Mariupolem

Biden obiecał, że po posunięciu OPEC+ „będą konsekwencje” dla stosunków USA z Arabią Saudyjską.

Księżniczka Reema bint Bandar Al Saud, ambasador królestwa w Waszyngtonie, powiedziała w wywiadzie dla CNN, że Arabia Saudyjska nie popiera Rosji i komunikuje się ze „wszystkimi we wszystkich dziedzinach”.

„Nawiasem mówiąc, można się nie zgodzić. Nie zgadzaliśmy się w przeszłości, zgadzaliśmy się w przeszłości, ale ważne jest, aby uznać wartość tego związku” – powiedziała.

Dodała, że ​​„wiele osób mówi o zreformowaniu lub ponownym rozważeniu relacji” i powiedziała, że ​​to „pozytywna rzecz”, ponieważ Arabia Saudyjska „nie jest królestwem takim, jakie było pięć lat temu”.

Pełna frekwencja na FII

Podobnie jak w poprzednich latach, trzydniowe Forum FII, które zostało otwarte we wtorek, przyniosło ogromną frekwencję z Wall Street, a także z innych branż mających strategiczne interesy w Arabii Saudyjskiej, największym na świecie eksporterze ropy naftowej.

Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase & Co., mówił o swoim przekonaniu, że Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone zachowają swój 75-letni sojusz.

„Nie wyobrażam sobie, by jacyś sojusznicy zgadzali się we wszystkim i nie mieli problemów – pracowaliby nad rozwiązaniem problemu” – powiedział Dimon. „Cieszę się, że ludzie po obu stronach pracują i że te kraje pozostaną sojusznikami w przyszłości i mam nadzieję, że pomogą światu prawidłowo się rozwijać i rosnąć”.

Konferencja Przemysłu Rybackiego jest prezentacją planu rozwoju saudyjskiego księcia koronnego Vision 2030, mającego na celu odzwyczajenie gospodarki od ropy naftowej poprzez tworzenie nowych gałęzi przemysłu, które zapewniają również miejsca pracy dla milionów Saudyjczyków oraz przyciągnięcie zagranicznego kapitału i talentów.

READ  Na horyzoncie szczytu klimatycznego ONZ pojawia się globalny kryzys energetyczny – podczas gdy niektóre kraje ścigają się w kierunku odnawialnych źródeł energii, inne planują większą produkcję gazu ziemnego, ale ryzyko jest

We wtorek na forum nie pojawił się żaden urzędnik administracji Bidena. Jared Kushner, główny doradca byłego prezydenta Donalda Trumpa, który miał dobre stosunki z księciem Mohammedem, został mówcą z pierwszej linii.

Rząd saudyjski zainwestował 2 miliardy dolarów w firmę, którą Kushner założył po odejściu Trumpa z urzędu.

Organizatorzy FII podali, że tegoroczna edycja zgromadziła 7000 delegatów, w porównaniu do 4000 w zeszłym roku.

Po inauguracyjnym uruchomieniu w 2017 r. forum oszpeciło zachodni bojkot zabójstwa Khashoggi z rąk saudyjskich agentów. Odzyskał w następnym roku, przyciągając liderów i firmy ze strategicznymi interesami w Arabii Saudyjskiej, po czym pandemia uderzyła w świat.

(Referencja) Aziz Al-Yaqoubi, Hadeel Al-Sayegh, Rashana Opal z Rijadu, Nadine Awadallah, Maha Al-Dahan i Youssef Saba w Dubaju. Napisane przez Ghaidę Ghantousa i Michaela Gyuri. Montaż przez Louise Heavens, Mark Potter, Vinay Dwivedi, William MacLean

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *