Stany Zjednoczone: problemy NATO ze Szwecją i Finlandią Turcji zostaną rozwiązane

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w piątek, że jest przekonany, że obiekcje Turcji wobec przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO mogą zostać szybko przezwyciężone, być może zdążyłoby na szczyt przywódców sojuszu pod koniec przyszłego miesiąca.

Na konferencji prasowej w Waszyngtonie z wizytą fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto, Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone nie mają powodu sądzić, że obawy Turcji nie mogą zostać rozwiązane. Jego komentarze pojawiły się po tym, jak czołowy dyplomata Turcji powiedział, że Finlandia i Szwecja muszą podjąć „konkretne kroki”, zanim Ankara będzie mogła zwiększyć swoje członkostwo.

„Stany Zjednoczone w pełni popierają przystąpienie Finlandii i Szwecji do sojuszu i jestem przekonany, że obie wkrótce staną się członkami NATO” – powiedział Blinken. „Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli nazwać Finlandię i Szwecję naszymi sojusznikami”.

Haavisto powiedział, że jego kraj i Szwecja prowadziły „dobre negocjacje” z Turkami w sprawie ich obaw w ostatnich dniach i powiedział, że rozmowy te będą kontynuowane w celu ich rozwiązania przed szczytem NATO w Madrycie pod koniec czerwca.

„Zgodziliśmy się kontynuować te rozmowy” – powiedział Haavisto. Wierzymy, że te problemy podniesione przez Turcję można rozwiązać. Mamy nadzieję, że przed szczytem NATO uda się osiągnąć pewne rezultaty”.

Szwecja i Finlandia złożyły w zeszłym tygodniu pisemne wnioski o przystąpienie do NATO. Posunięcie to stanowi jedną z największych geopolitycznych konsekwencji wojny rosyjskiej na Ukrainie i może zmienić mapę bezpieczeństwa Europy.

Wnioski o członkostwo wymagają poparcia wszystkich 30 obecnych państw NATO, ale Turcja, która dowodzi drugą co do wielkości armią sojuszu, sprzeciwia się im. Powołała się na rzekome wsparcie bojowników kurdyjskich, których Turcja uważa za terrorystów, oraz ograniczenia w sprzedaży broni do Turcji.

Wcześniej w piątek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że podczas wizyty w Turcji w tym tygodniu delegacje Finlandii i Szwecji otrzymały dokumenty szczegółowo opisujące obawy Turcji, takie jak informacje związane z grupami terrorystycznymi. Powiedział, że Ankara czeka na konkretne odpowiedzi.

READ  Dania, Szwecja i Włochy wydalają rosyjskich dyplomatów w związku z zarzutami o zbrodnie wojenne

Çavuşoğlu powiedział, że „podejście”, zgodnie z którym i tak przekonamy Turcję we właściwym czasie, że jesteśmy przyjaciółmi i sojusznikami, „nie byłoby poprawne”. Podkreślił, że „te kraje muszą podjąć konkretne kroki”.

miniatura wideo na youtube

„Rozumiemy obawy dotyczące bezpieczeństwa Finlandii i Szwecji, ale… każdy musi również zrozumieć uzasadnione obawy Turcji dotyczące bezpieczeństwa” – dodał.

W tym tygodniu Turcja wymieniła pięć „konkretnych gwarancji”, których domagała się Szwecja, w tym „zakończenie politycznego wsparcia dla terroryzmu”, „wyeliminowanie źródła finansowania terroryzmu” i „wstrzymanie wsparcia zbrojeń” w celu zakazania Partii Pracujących Kurdystanu ( PKK) i jej syryjska milicja kurdyjska.

W postulatach wezwano także do zniesienia sankcji na broń wobec Turcji oraz globalnej współpracy przeciwko terroryzmowi.

Cavusoglu wygłosił te uwagi na konferencji prasowej z wizytującymi ministrami spraw zagranicznych Polski i Rumunii, sojusznikami NATO, którzy wyrazili silne poparcie dla propozycji Finlandii i Szwecji.

„Nie ma wątpliwości, że potrzebujemy Szwecji i Finlandii do wejścia do NATO, aby je wzmocnić” – powiedział polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Rumuński minister spraw zagranicznych Bogdan Aurescu zgodził się, mówiąc, że ich członkostwo wzmocni naszą zbiorową obronę i bezpieczeństwo.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.