Subaru Impreza

Impreza
Lata produkcji: - teraz
Napęd:
Nadwozie:
Silniki: PB: 0, ON: 0
Moc silnika: None-None KM
Zużycie paliwa: PB None - None ON None - None

Subaru Impreza to samochód kompaktowy produkowany przez markę Subaru od 1992 roku. Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy model tej marki. Subaru Impreza zyskało wielki rozgłos przede wszystkim ze względu na sukcesy jakie odnosił ten model na trasach rajdowych. Nazwa „Impreza” pochodzi prawdopodobnie od angielskiego słowa „impress”. Wszystkie generacje tego samochodu są napędzane przez czterocylindrowe silniki typu bokser. Dodatkowo samochód ten występuje wyłącznie z napędem na cztery koła (w pierwszej generacji była możliwość zakupu Imprezy z napędem tylko na przód, obecnie możliwość taka ostała się jedynie w rodzimej Japonii). Te dwa czynniki sprawiają, że Impreza jest modelem unikalnym na tle wszystkich „światowych” kompaktów, które najczęściej mają napęd tylko na przód i silnik rzędowy umieszczony poprzecznie.

Do dzisiaj powstały 4 generacje.

Generacje modelu Impreza:

Subaru Impreza I (1992 – 2000)

Wprowadzone do sprzedaży w 1992 roku Subaru Impreza zastąpiło model Leone. Firma Subaru zdecydowała się pozostać przy swojej długiej tradycji używania silników w układzie bokser i do swojego nowego modelu zaimplementowała właśnie takie jednostki – miały one pojemność od 1.5 do 2.5 litra i występowały zarówno w wersji wolnossącej jak i doładowanej. Zastosowanie silnika w układzie przeciwsobnym dało wiele korzyści takich jak niżej umieszczony środek ciężkości a przez to – mniejsze przechyły nadwozia w zakrętach, czy wyższa kultura pracy ze względu na to, że drgania pochodzące z ruchu jednego tłoka są minimalizowane przez ruch drugiego tłoka znajdującego się naprzeciwko. Auto występowało jako hatchback oraz jako sedan czterodrzwiowy lub dwudrzwiowy – ten ostatni był nazywany coupe. Pierwsza generacja Imprezy zyskała rozgłos po tym jak Colin McRae odniósł w tym samochodzie swoje największe sukcesy m.in. tytuł mistrza świata w 1995 roku.

Subaru Impreza II (2000 – 2007)

Druga generacja Subaru Imprezy była na rynkach światowych dostępna już tylko z napędem na 4 koła. Auto otrzymało nowe oznaczania – wersja turbodoładowana nosiła oznaczenie WRX, natomiast wersja wyczynowa – odchudzona, ze zmienionymi nastawami zawieszenia i ulepszonym układem kierowniczym – WRX STi. Druga generacja Imprezy dostępna była jako sedan lub kombi – co ciekawe – obie wersje nadwoziowe nie były identyczne konstrukcyjnie jak to często bywa w modelach konkurencji. Auto przeszło kilka pomniejszych liftingów, ostatni w 2006 roku.

Subaru Impreza III (2007 – 2011)

Trzecia generacja Imprezy została pokazana w 2007 roku na targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku. Samochód jest dłuższy, szerszy i wyższy od poprzednika, jednak dzięki wysiłkom inżynierów Subaru jego masa pozostała prawie niezmieniona. W nowej generacji skupiono się na podwyższeniu komfortu poróżowania – wnętrze zostało dokładniej wyciszone. Dopracowano też zawieszenie – z przodu pracują kolumny McPherson, natomiast z tyłu mamy konstrukcję wielowahaczową. Samochód początkowo występował tylko jako hatchback. Później na rynek europejski zawitała także wersja sedan tego modelu. Wersje turbodoładowane noszą oznaczenie WRX – można je łatwo poznać po widocznym wlocie powietrza na masce. Po raz pierwszy Impreza dostępna jest z dieslem.

Subaru Impreza IV (2011 - …)

Nową generację Imprezy zaprezentowano w 2011 roku na targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku. Samochód powstał na bazie poprzednika i dostępny jest w takich samych wersjach nadwozia – jako hatchback oraz sedan. Po raz pierwszy dostępna jest bezstopniowa skrzynia biegów Lineartronic. W samochodzie zastosowano lepsze materiały do wykończenia wnętrza.

Testy

Test: Subaru Impreza WRX

Kiedy testując BMW M5 podjechałem do znajomego, ten patrząc na samochód stwierdził krótko: „ale bandyta”. Stwierdzenie to przypomniałem sobie, kiedy naciskając na pedał gazu w testowanym Subaru Impreza WRX wcisnęło mnie w fotel. Tyle tylko, że testowany pojazd był… „bandytą z wyższym wykształceniem”. 

Rss 02.06.2012, 18:59 przez Bogusław w Samochody nowe

Test: Subaru Impreza diesel – łamacz stereotypów

Sentencja „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” doskonale obrazuje większość uniwersalnych rozwiązań. Jednak nie dotyczy ona Subaru Imprezy Diesel…

Rss 02.06.2012, 17:44 przez Bogusław w Samochody nowe

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2018 CR PLUS Sp. z o.o.