Greg Robinson niechętnie naprawia Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA

W 2018 roku kosmiczny teleskop Jamesa Webba, złożony projekt budowy instrumentu, który mógłby spojrzeć wstecz na wczesne gwiazdy Wszechświata, wydawał się wychodzić z torów. Ponownie.

Części teleskopu i jego instrumentów były kompletne, ale trzeba było je złożyć i przetestować. Data uruchomienia przesunęła się dalej w przyszłość, a koszty już zbliżają się do 8 miliardów dolarów i ponownie rosną. Kongres, który przez lata zapewnił kilka dużych zastrzyków funduszy, jest niezadowolony, że NASA prosi o więcej pieniędzy.

Gregory Robinson został poproszony o przejęcie funkcji dyrektora programowego sieci.

W tym czasie, panie Robinson był zastępcą administratora stowarzyszonego ds. programów w NASA i był odpowiedzialny za ocenę wyników ponad 100 misji naukowych.

Powiedział nie. „Cieszyłem się wtedy moją pracą” – Mr. Robinson przypomniał.

Thomas Zurbussen, zastępca administratora NASA ds. nauki, zapytał go ponownie.

Pan. O doktorze Robinsonie. Zurbuchen powiedział: „Był zbiegiem dwóch umiejętności. „Po pierwsze, widział wiele projektów, w tym te w tarapatach. Druga część polega na tym, że ma on funkcję zdobywania osobistej pewności siebie. Więc może wejść do pokoju, siedzieć w stołówce, a kiedy wychodzi z restauracji, zna już połowę ludzi.

W końcu pan Robinson ustąpił. W marcu 2018 roku rozpoczął misję przywrócenia teleskopu na właściwe tory i w kosmos.

„Wykręcił mi obie ręce, żeby złapać sieć” – Mr. – powiedział Robinson.

Jego droga do roli wydawała się nieprawdopodobna.

W NASA, panie Robinson, lat 62, to rzadkość: czarny człowiek wśród czołowych menedżerów agencji.

„To zdecydowanie inspiracja dla ludzi, aby zobaczyć mnie w tej roli i przyznać, że też mogą tam być” – powiedziała.

Pan. „Jest wiele rzeczy, które staramy się poprawić” – powiedział Robinson.

Urodzony w Danville w stanie Wirginia, na południowym krańcu stanu, był dziewiątym z 11 dzieci. Jego rodzice byli udziałowcami tytoniu. Uczęszczał do całkowicie czarnej szkoły podstawowej do piątej klasy, kiedy okręg szkolny został ostatecznie zintegrowany w 1970 roku.

Jako jedyny w rodzinie studiował nauki ścisłe i matematykę dzięki stypendium piłkarskiemu na Virginia Union University w Richmond. Później przeniósł się na Uniwersytet Howarda. Uzyskał licencjat z matematyki na Virginia Union oraz licencjat z elektrotechniki na Howard.

Zaczął pracę w NASA w 1989 roku za kilkoma przyjaciółmi, którzy tam pracowali. Przez lata pracował jako zastępca dyrektora i zastępca głównego inżyniera w NASA Glenn Research Center w Cleveland.

Nominacja Webba pojawiła się pośród złej reklamy dla programu.

Docelowa data uruchomienia ponownie przesunęła się z 2019 r. do maja 2020 r. NASA powołała komisję przeglądową składającą się z ekspertów zewnętrznych, która doradza, co należy zrobić, aby sieć dotarła do mety.

Pan. Miesiąc po rozpoczęciu kadencji Robinsona stanowiło to wyraźną ilustrację tego, jak wiele trzeba było naprawić.

Statek kosmiczny musi wytrzymać intensywne wibracje podczas startu, więc inżynierowie testują je, potrząsając nimi. Kiedy Webb poruszał się niezgrabnie, poluzowały się śruby mocujące pokrywę dużej, delikatnej osłony przeciwsłonecznej teleskopu.

„Zajęło nam to miesiące – około 10 miesięcy – tylko jedna rzecz”, powiedział Pan. – powiedział Robinson. Data premiery została przesunięta na marzec 2021 roku, a cena wzrosła o kolejne 800 milionów dolarów.

Ten incydent był jak powtórka Projekt Webb napotkał wcześniejsze problemy. Kiedy teleskop nosił nazwę Webb w 2002 roku, jego budżet szacowany był na 1 miliard do 3,5 miliarda dolarów na start w 2010 roku. Kiedy nadszedł rok 2010, data wystrzelenia zmieniła się na rok 2014, a szacowany koszt teleskopu wzrósł do 5,1 miliarda dolarów. . Po recenzjach, w których zarówno budżet, jak i harmonogram okazały się nierealistyczne, w 2011 r. NASA zresetowała program z wyższym budżetem wynoszącym nie więcej niż 8 miliardów dolarów i datą uruchomienia w październiku 2018 r.

READ  Najważniejsze wydarzenia z Mistrzostw Świata 2022: Ekwador pokonał Katar, ceremonia otwarcia i nie tylko

Przez lata od resetu w 2011 r. program trzymał się dobrze. „Dokonywali kamieni milowych,” Mr. – powiedział Robinson. „Naprawdę dobry wybór stołów.”

Ale, dodał, „dzieją się tam rzeczy, których nie widzisz. Duchy zawsze cię dopadają, prawda?

Rysunki techniczne nie określają, jaki moment należy przyłożyć do śrub, które wychodzą podczas testu wstrząsowego. Zostało to pozostawione wykonawcy, Northrop Grumman, który nie był wystarczająco ciasny.

„Musisz mieć specyfikację, aby upewnić się, że jest poprawna”, Mr. – powiedział Robinson.

Komisja Rewizyjna opublikowała swój raport, przytaczając szereg problemów i formułując 32 rekomendacje. NASA śledziła je wszystkie, panie. – powiedział Robinson.

Jednym z zaleceń był audyt całego statku kosmicznego w celu zidentyfikowania „wbudowanych problemów” — błędów, które wystąpiły niezauważenie przez nikogo.

Inżynierowie sprawdzili rysunki i specyfikacje. Przyjrzeli się zapotrzebowaniu na zakup, aby upewnić się, że to, co zostało zamówione, odpowiada specyfikacji i że dostawcy dostarczyli właściwe materiały.

„Pod przewodnictwem bardzo doświadczonych ludzi powstało wiele komitetów” – powiedział. – powiedział Robinson. „Naprawdę odkopali dokumenty”.

Często sprzęt faktycznie pasuje do tego, co zostało pierwotnie zaprojektowane. Kilka rzeczy nie pasuje – Panie. Robinson powiedział, że żaden z nich nie musi prowadzić do katastrofalnej awarii – i zostały naprawione.

Pan. Dr Zurbussen powiedział, że kiedy Robinson objął stanowisko dyrektora programowego, wydajność harmonogramu Webba — tempo pracy w porównaniu z planowanym — spadła o około 55 procent. Jest to w dużej mierze rezultat możliwego do uniknięcia błędu ludzkiego.

Dr. Zurbussen mówi, że zespół Webba składał się z inteligentnych, utalentowanych ludzi, którzy obawiali się wzbudzania krytyki. Pan. Przypisuje Robinsonowi zmianę sytuacji. W ciągu kilku miesięcy wydajność wzrosła do 95 procent, a lepsza komunikacja i menedżerowie chętniej dzielili się złymi wiadomościami.

READ  Chiny twierdzą, że niektóre kraje powinny przestać podsycać ogień w konflikcie na Ukrainie

„Potrzebujesz kogoś, kto może zdobyć zaufanie zespołu, a my musimy dowiedzieć się, co jest nie tak z zespołem” – powiedział dr Jurbussen. „Prędkość, z jaką obrócił tę rzecz, była niesamowita”.

Jednak wiele nowych problemów spowodowało dodatkowe opóźnienia i wzrost kosztów. Niektóre, takie jak pandemia i problem z osłoną ładunku w europejskiej rakiecie Ariane 5, panie. Poza kontrolą Robinsona. Dodatkowe ludzkie błędy wystąpiły w listopadzie ubiegłego roku, gdy pękła opaska zaciskowa mocująca teleskop do wyrzutni, wstrząsając teleskopem, ale nie powodując żadnych uszkodzeń.

Ale sieć nośna Ariane 5 została w końcu uruchomiona w Boże Narodzenie i wszystko poszło bez problemu, a wdrożenie od tego czasu przebiega płynnie.

Jak zaczynają się obserwacje, Webb wkrótce nie będzie potrzebował dyrektora programu.

Pan. Robinson z dumą mówi, że rzucił pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *