Jokic zanotował triple-double, gdy Heat pokonał mecz 1 finałów NBA 104-93.

DENVER (AP) — Nikola Jokic i Denver Nuggets zmierzyli się z kilkoma pytaniami przed swoim pierwszym występem w finałach NBA, a ich odpowiedzi nadeszły w spektakularny sposób.

Nie, półtora tygodnia przerwy im nie zaszkodziło.

Nie, największa scena NBA też nie jest taka duża.

Jokic miał swoje ostatnie triple-double, Jamaal Murray zdobył 26 punktów, a Nuggets nie mieli problemów z pokonaniem zdobywcy złota Miami Heat 104-93 w pierwszym meczu w czwartek wieczorem.

„Myślę, że na tym polega piękno tego zespołu” – powiedział Murray. „Mamy wiele różnych broni i wiele różnych wyglądów. Musisz chronić wszystkich. … Jest swobodny, to świetna zabawa.

Heat mają jak dotąd 3-0 w otwarciach w tych play-offach, wszyscy na wyjeździe, ale Denver wciąż jest niepokonany u siebie. Zwycięzcy meczu 1 w finale zdobywają tytuł w prawie 70% przypadków.

Przewaga, bryłki.

„To była jedna z ostatnich wiadomości, jakie wysłałem drużynie przed naszym meczem” – powiedział trener Nuggets, Michael Malone. „Jeśli nasz zespół nie wie, przypomniałem im, że Miami pojechało do Milwaukee i wygrało mecz 1. Pojechali do Garden w Nowym Jorku i wygrali mecz 1. Wygrali mecz 1 w Bostonie. ich, aby przybyli tutaj, aby przejąć kontrolę nad serią na naszym korcie.

Jokić był pod kontrolą. Dwukrotny MVP NBA zdobył 27 punktów, 14 asyst i 10 zbiórek i nie zawiódł w swoim 47-letnim oczekiwaniu na awans do finału.

„Najważniejszą rzeczą jest wygranie meczu” – powiedział Jokic po swoim dziewiątym triple-double w tegorocznych play-offach – szóstym w ostatnich siedmiu meczach. „Staram się wygrać mecz w każdy możliwy sposób”.

Aaron Gordon dodał 16 punktów, a Michael Porter Jr. zdobył 14 punktów dla Denver, co ostatecznie prowadziło 24 punktami po 34 sekundach przed końcem.

Bam Adebayo zakończył mecz z 26 punktami i 13 zbiórkami dla Miami, strzelając 41% meczu – 33% z dystansu za 3 punkty. Gabe Vincent zdobył 19 biegów, Haywood Highsmith 18, a Jimmy Butler 13.

READ  Ropa w USA wzrosła do 125 dolarów za baryłkę, co jest najprawdopodobniej zachodnią blokadą rosyjskiego embarga naftowego od 13 lat.

Miami wygrało 2 za 2 z linii faulów – noc niepodobna do żadnej innej w historii play-offów NBA.

Wyrównał rekord najmniejszej liczby rzutów wolnych, jakie kiedykolwiek wykonano w meczu play-off, pobił rekord najmniejszej liczby prób z linii w meczu play-off – poprzedni rekord wynosił trzy – i ustanowił rekordy finałów NBA pod względem najmniejszej liczby wykonanych i nieudanych rzutów wolnych. 26 maja 1983 roku Los Angeles Lakers wygrali 3 na 5 w serii przeciwko Filadelfii.

„Musimy częściej uderzać w obręcz, w tym ja” – powiedział Butler.

Dodał Adebayo z przymrużeniem oka: „Stworzyliśmy historię”

Mecz nr 2 w niedzielę wieczorem w Denver.

Miami otworzyło czwartą kwartę serią 11-0, zmniejszając deficyt 84-63 do 84-74 w ostatniej tercji. Heat faktycznie zbliżył się do dziewięciu po trójce Highsmitha na 2:34 przed końcem, ale nigdy nie zbliżył się i nigdy nie miał wątpliwości.

„To była długa passa” – powiedział Vincent. „Pierwsze cztery zwycięstwa. Korekty zostaną wprowadzone. Wyciągnijmy wnioski z tej porażki.

Malone dał swojemu zespołowi popowy quiz podczas czwartkowej porannej strzelaniny, zasypując ich pytaniami o plan gry i co robić w najważniejszym jak dotąd meczu w historii franczyzy.

Mieli wtedy wszystkie odpowiedzi. I wszyscy byli tam w czasie gry. Byli drużyną z najmniejszym doświadczeniem w finałach NBA, tylko dwóch graczy było wcześniej w rundzie o tytuł, a mimo to wyglądali jak u siebie w meczu 1 przed własną publicznością.

„Byliśmy gotowi” – ​​powiedział strażnik Denver, Bruce Brown.

Jokic został dopiero drugim zawodnikiem w ciągu ostatnich 25 lat – drugim był LeBron James w 2017 roku – który miał 10 asyst w przerwie meczu finałowego. W pierwszej połowie miał 10 punktów i 10 asyst, a po pierwszych dwóch kwartach Denver prowadził 59:42, a Jokic oddał tylko trzy strzały.

„Wiem, że nie muszę strzelać, nie muszę zdobywać punktów, aby mieć wpływ na grę” – powiedział Jokic.

READ  Sam Bankman-Fried przyznał się do oszustwa FTX

Tymczasem Heat nie mógł odpalić. Wszystko. A przynajmniej dopóki Denver nie będzie za daleko, by go dogonić.

Caleb Martin, który nie zdobył nagrody MVP finałów Konferencji Wschodniej, był 1 na 7. A Max Struss miał 0 na 10, 0 na 9 za trzy punkty i został dopiero drugim graczem w ciągu ostatnich 45 lat. W grze finałowej musisz oddać wiele strzałów bez ich oddania.

Kolejny, nieco zaskakujący: bohater Heat Finals, Ray Allen, który w 2010 roku wygrał 0 na 13 dla Bostonu przeciwko Los Angeles Lakers.

„Nie patrzyłem jeszcze na wynik, ale tak jak powiedziałem, myślę, że mentalność i wysiłek w drugiej połowie były bardziej odpowiednie” – powiedział trener Heat, Erik Spoelstra. „Ale to nie wystarczy. To musi być na całą grę, a kiedy trafisz, musisz wykonać kilka zagrań.

Porady

Heat: Miami przegrywa 1-6 w pierwszym meczu finałów NBA. The Heat przegrali otwierającego serię w każdym ze swoich tytułowych lat – 2006, 2012 i 2013 – i wygrali dopiero w 2011 roku, w serii, którą ostatecznie przegrali z Dallas. … 25 strzałów Adebayo to rekord w karierze. Został trzecim graczem, który zdobył co najmniej 24 punkty dla Miami w pierwszym meczu finałów. James zrobił to trzy razy z Heat i Dwyane Wade w 2006 roku.

Nuggets: Jokic został ósmym graczem, który zanotował triple-double w pierwszym meczu finałów. Żaden z pozostałych nie miał 27 punktów; Dave Cowens miał 25-punktowe triple-double, aby rozpocząć finały 1976 roku. Brown, który grał w piłkę w college’u w Miami, zdobył 10 biegów. Denver dotarł do linii faulu 20 razy.

Zegarek CELEB

Wśród wyprzedanych osób: zdobywca nagrody Grammy Herr, były rozgrywający Denver Peyton Manning, obecny rozgrywający Denver Russell Wilson, trener Broncos Sean Peyton i aktor-komik Ken Jeong.