Kreml jest „obleśny”, a Putin to dezinformacja i „placebo”

Chociaż wysiłki założyciela Wagnera, Prigożyna, zmierzające do przemarszu na Moskwę dobiegły końca, kolejne fale uderzeniowe wciąż odbijają się echem w Rosji, a niektórzy eksperci rozmawiają z poczta kijowska, Mówiąc, że może to doprowadzić do końca reżimu Putina.

Marek N. powiedział: Katz, profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie George’a Masona w Fairfax w Wirginii Poczta Kijowska że „przygoda Prigożyna z pewnością wstrząsnęła Kremlem. Putin zbudował Prigożyna jako rywala Ministerstwa Obrony i wydawał się rozkoszować krytyką generałów ze strony Prigożyna. siły niewiele zrobią, aby go powstrzymać”.

Jeśli „człowiek, który ma tylu wrogów, co Prigożyn, może zajść dalej niż on, Putin musi się zastanawiać, z którym generałem ma tak wiele wpływowych powiązań”. [Ministry of Defense] możesz zrobić – przedstawił Katz.

Sytuacja w Rosji jest tak zła, że ​​podczas przemówienia w brytyjskim parlamencie w zeszłym tygodniu była brytyjska premier Liz Truss powiedziała, że ​​Londyn potrzebuje strategii na wypadek nagłego upadku Rosji.

Truss podkreślił, że Wielka Brytania i „nasi sojusznicy – ​​w tym Ukraińcy, w tym Polacy, w tym kraje bałtyckie – muszą upewnić się, że mamy plan na wypadek upadku Rosji” – twierdzi BBC.

Ale czy sam Putin uważa, że ​​sytuacja jest niebezpieczna?

Putin może nie mieć pełnego obrazu tego, jak zła jest sytuacja, mówi Eric Chiraev, psycholog polityczny, który badał rosyjskich przywódców politycznych, „po 23 latach u władzy, [Putin] Ma coraz bardziej ograniczony dostęp do informacji, bo dostaje to, co chce usłyszeć”.

Dodaje: „On nie chce słyszeć złych wiadomości (i jego koledzy też to wiedzą). Jest to problem wszystkich światowych przywódców, ale w demokracjach dostępnych informacji jest znacznie więcej niż w reżimach autorytarnych”.

Były oficer rosyjskiego wywiadu Igor Girkin (Striełkow), który pomagał w inwazji na Ukrainę w 2014 roku, powiedział, że reakcja Putina na wyzwanie Prigożyna dla jego prezydentury była tak zła, że ​​„kolejny bunt nie jest daleko. Musimy tylko poczekać na kolejną klęskę na froncie i rozpocznie się bunt”.

READ  Co zrobić, jeśli masz objawy COVID, ale wynik testu w domu jest ujemny?

Girkin zauważył: „Nie ma znaczenia, kto rozpoczyna bunt – teraz nikt nie oprze się buntowi. Nikt nigdy tego nie zrobi”, dodając: „Nie ma sensu ryzykować życia w obronie tak żałosnego i bezużytecznego rządu”.

Niedawne uwagi Putina na temat sukcesów rosyjskiej armii w czasie wojny zszokowały niektórych rosyjskich blogerów wojskowych, którzy odkryli, że rzekome „osiągnięcia” nie pasują do tego, co widzieli na polu bitwy.

Sam Prigożyn zaprzeczył wcześniejszym twierdzeniom Moskwy, że czołgi Leopard zostały „zniszczone lub schwytane”, twierdząc, że są one po prostu nieprawdziwe.

Pomimo rosnącego kręgu Rosjan zdających sobie sprawę, że Rosja nie osiągnęła niektórych sukcesów, które publicznie ogłosiła, minister obrony Szojgu powiedział w poniedziałek, że Rosja zniszczyła 16 czołgów Leopard, czyli „100% ofiarowanych przez Polskę i Portugalię”. wyśmiewane źródła wiadomości Pro-ukraińskie i zachodnie.

Chiraev widzi teraz wewnętrzne sanktuarium świata Putina, zdając sobie sprawę, że zbliża się „koniec drogi” i przygotowuje się na to, w jaki sposób oni i ich rodziny uciekną, podczas gdy inni na orbicie Putina „zaprzeczają”.

Dlaczego więc Putin nadal wierzy w te złudzenia? Shirayev spekuluje: „Umysł Putina jest jak potężne złudzenie. Problem z urojeniami polega na tym, że pacjenci gwałtownie zaprzeczają, że mają urojenia.

„Ludzie z problemami emocjonalnymi wyraźnie rozumieją, że mają problem” – dodaje.

Jak to wszystko się robi?

„W Rosji prawdopodobnie wydarzy się teraz coś bardzo ważnego” — mówi Katz. „Myślę, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zaprzestanie walki przez żołnierzy, tak jak to miało miejsce podczas I wojny światowej”.

Przyznaje, że jest to coś, co „może przyspieszyć zamach stanu (jeśli Putin najpierw wystrzeliłby z hangaru)”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *