Yellen i Liu z Chin zgadzają się na zwiększenie kontaktów po „frankowej wymianie” – Departament Skarbu USA

ZURICH (Reuters) – Janet Yellen i chiński wicepremier Liu zgodził się usprawnić komunikację w kwestiach makroekonomicznych i finansowych podczas „szczerego, obiektywnego i konstruktywnego” spotkania w Zurychu w środę, powiedział Departament Skarbu USA.

Departament Skarbu powiedział w oświadczeniu, że obie strony zgodziły się zacieśnić współpracę w zakresie finansowania klimatu na zasadach dwustronnych i wielostronnych, na przykład w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, gospodarek G20 i APEC.

„Chociaż mamy obszary sporne i poruszymy je bezpośrednio, nie możemy pozwolić, aby nieporozumienia, zwłaszcza wynikające z braku komunikacji, niepotrzebnie zaostrzyły nasze dwustronne stosunki gospodarcze i finansowe” – powiedziała Yellen na początku spotkania. .

Liu powiedział, że oba kraje potrzebują „poważnej komunikacji” i koordynacji w kwestiach, w tym zmian klimatu i gospodarki, i jest chętny do dogłębnej wymiany.

„Uważamy, że zawsze powinniśmy mieć na uwadze szerszy obraz, starać się odpowiednio radzić sobie z różnicami i szukać wspólnej płaszczyzny” – powiedział Liu, rozmawiając przez tłumacza. Mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy mogli wspólnie pracować nad utrzymaniem ogólnej stabilności stosunków chińsko-amerykańskich.

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping zobowiązali się do zacieśnienia kontaktów podczas spotkania w Indonezji w listopadzie.

„Obie strony zgodziły się, że dla pracy światowej gospodarki ważne jest dalsze wzmacnianie komunikacji w kwestiach makroekonomicznych i finansowych” – powiedział Departament Skarbu po spotkaniu Yellen i Liu.

„Sekretarz Yellen poruszyła również niepokojące kwestie w szczerej wymianie poglądów” – dodała. „Nie może się doczekać podróży do Chin i powitania swoich odpowiedników w Stanach Zjednoczonych w najbliższej przyszłości”.

Wysoki urzędnik skarbowy powiedział, że podczas prawie trzygodzinnego spotkania Yellen i Liu zgodzili się, że oba kraje mogą podjąć kroki w celu uniknięcia recesji w swoich gospodarkach, a obie delegacje przeprowadziły produktywną dyskusję na temat długu państwowego i bezpieczeństwa żywnościowego. i energia.

Jeśli chodzi o perspektywy gospodarcze, chińscy urzędnicy byli świadomi ryzyka finansowego stwarzanego przez sektor nieruchomości, ale byli optymistami co do wznowienia bliskiego normalnego wzrostu, powiedział urzędnik na spotkaniu, pierwszym osobiście odkąd Yelin został sekretarzem.

READ  Wojska rosyjskie walczą o oblężenie Ukraińców na wschodzie

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało w oświadczeniu, że strona chińska wyraziła zaniepokojenie polityką gospodarczą, handlową i technologiczną USA wobec Chin i ma nadzieję, że Stany Zjednoczone będą zaniepokojone wpływem tej polityki na oba kraje.

„Chiny z zadowoleniem przyjmują wizytę Yelin w Chinach w odpowiednim czasie w tym roku. Oba kraje zgodziły się, że ich zespoły gospodarcze i handlowe będą nadal utrzymywać komunikację i wymianę na wszystkich poziomach” – powiedziała.

Waszyngton w październiku nałożył kontrole na eksport do Chin, aby spowolnić postęp technologiczny i militarny Pekinu, w tym środki mające na celu ograniczenie dostępu Chin do amerykańskich narzędzi do produkcji chipów i odizolowanie ich od niektórych chipów wyprodukowanych w dowolnym miejscu na świecie przy użyciu sprzętu amerykańskiego.

Rozszerz współpracę

Liu, który jest blisko Xi, wezwał światowych przywódców zebranych we wtorek w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym, aby porzucili to, co nazwał „mentalnością zimnej wojny” i rozszerzyli współpracę międzynarodową w kwestiach takich jak zmiany klimatyczne.

Yellen i inni wyżsi urzędnicy amerykańscy twierdzą, że amerykańska gospodarka powinna być w stanie wyjść z recesji w 2023 r., ale przyznają, że prawdopodobny jest wolniejszy wzrost.

Wydaje się, że wzrost gospodarczy Chin jest na dobrej drodze do odbicia od połowy 2023 r. po złagodzeniu ograniczeń związanych z COVID-19 po spadku do jednego z najgorszych poziomów od prawie pół wieku.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł przed podziałem światowej gospodarki na dwa konkurujące ze sobą bloki, twierdząc, że może to zmniejszyć światową produkcję gospodarczą nawet o 7 proc., a nawet więcej w krajach wrażliwych.

Spotkanie Yellen z Liu poprzedziło trzynarodową wizytę w Afryce, gdzie będzie naciskać na rozszerzenie amerykańskich powiązań biznesowych i handlowych z kontynentem, który od dawna jest zdominowany przez Chiny.

Oczekuje się również, że ponownie skrytykuje Pekin – obecnie największego wierzyciela na świecie – za to, że nie działał szybciej w celu umorzenia długów, a także za wykorzystywanie pracy przymusowej w chińskim regionie Xinjiang i „nierynkowe” praktyki gospodarcze.

READ  Assad odwiedza ZEA, pierwsza podróż do kraju arabskiego od początku wojny

Yellen spotkała się z Liu prawie trzy razy od czasu objęcia urzędu i spotkała się na Bali w Indonezji z prezesem chińskiego banku centralnego Yi Gangiem. Liu ustąpi w tym roku w ramach przeglądu przywództwa gospodarczego Chin, który został ujawniony we wrześniu.

W grudniu Yelin powiedziała dziennikarzom, że jest również otwarta na wizyty w Chinach i nie może się doczekać bardziej „rozległych interakcji” z chińskimi urzędnikami.

Aby otrzymywać codzienne aktualizacje Davos na swoją skrzynkę odbiorczą, zapisz się do Reuters Daily Brief tutaj

(Raportowanie autorstwa Andrei Shalal). Montaż autorstwa Josie Kao, Nicka McPhee, Jana Harveya i Jonathana Otisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *